06 grudnia 2019
jesteś naszym gościem
 
Witamy w serwisie
Historia
 Historyczny szlak z Warszawy
  Dawna droga nad skarpą wiślaną, zwana już na początku XVI w. mokotowską, wychodziła z Warszawy linią dzisiejszej ulicy Mokotowskiej, łącząc się z linią dzisiejszej ulicy Puławskiej. Zanim wytyczono dzisiejszą ulicę Puławską do Piaseczna droga wiodła przez wieś Mokotowo (później Mokotów rozciągnięty między Jazdowem i Wierzbnem) , położone blisko siebie wsie Witki i Szopy, wieś z kościołem parafialnym Służewo, wieś Jemielinek (dziś Imielin) i dalej na południe, z pominięciem od wschodu zabudowy wsi Dąbrówka. W Służewie gościniec rozgałęział się, także w kierunku Góry Kalwarii.

  Szosa Puławska
  W początkowym okresie Królestwa Kongresowego wzdłuż linii prostej z Warszawy do Puław wytyczono szosę Puławską ( fr. „chaussée”- bita droga). Na odcinku do Piaseczna, zbudowanym do 1825 r., miała tylko dwa zakręty, na wysokości Służewca i przed Piasecznem. Planowano tylko nieliczne zakręty przed terenami zabudowanymi, w celu zwolnienia koni, aby - rozpędzone - nie tratowały przechodniów. Trakt ten podobnie jak kilka innych, wychodzących z Warszawy, posiadał znaczenie strategiczne (szybkie przemieszczanie się wojsk, przejazdy poczty itp.), a jego budowę sfinansowały władze centralne w Petersburgu. Zaplanowany był w taki sposób, aby łączył miasta, a omijał wsie w odległości około jednego kilometra. W Pyrach w połowie drogi między Warszawą i Piasecznem wybudowano Koszary Drogowe, w których mieszkała służba utrzymania szosy.

  Szosa Nowoaleksandryjska
  W 1845 r. car zaaprobował zmianę nazwy Puław na Nową Aleksandrię, i od tego czasu szosę Puławską nazywano szosą Nowoaleksandryjską. Początek brała od Ronda Mokotowskiego (przy rogatkach mokotowskich), które ok. 1875 r. zmieniło nazwę na Plac Keksholmski od nazwy rosyjskiego pułku keksholmskiego, stacjonującego w pobliskich koszarach. W 1919 r. jego nazwę zmieniono na plac Unii Lubelskiej.

  Ulica Nowomarszałkowska ?
  Gmina Mokotów i część gminy Wilanów przed I wojną światową zabiegały o przedłużenie tramwaju do Wierzbna i przemianowanie ulicy Nowoaleksandryjskiej na ulicę Nowomarszałkowską, ponieważ stanowiła przedłużenie warszawskiej ulicy Marszałkowskiej. Teren gmin nabrał wówczas charakteru miejskiego.

  Ulica Puławska
  W 1916 r. władze niemieckie wyraziły zgodę na przemianowanie nazwy ulicy Nowoaleksandryjskiej w Warszawie i w Piasecznie na ulicę Puławską, przyłączono wówczas do Warszawy całą gminę Mokotów, a z gminy Wilanów m.in. wieś Szopy. Kolejne wsie położone na południe od Szop (wzdłuż ulicy Puławskiej) z Dąbrówką włącznie, przyłączono do Warszawy w 1938 i 1951 r. Puławska stała się wówczas najdłuższą ulicą warszawskiej dzielnicy Mokotów; ma długość 12.250 m. Numeracja domów na Puławskiej, odmiennie niż przy innych ulicach Warszawy, wzrasta w kierunku południowym (w górę Wisły), przy czym numery nieparzyste znajdują się po stronie wschodniej. W Piasecznie po tej stronie znajdują się domy oznaczone numerami parzystymi, a numeracja rośnie od rynku w kierunku Warszawy.

  opracowano na podstawie tekstu Ewy i Włodzimierza Bagieńskich
 Historyczne inwestycje wzdłuż Puławskiej

 |  Print Shop Piaseczno  |  Reklama - Poligrafia - Ogłoszenia - Internet  | 
 | Dzielnica Mokotów | Dzielnica Ursynów | Gmina Lesznowola | Gmina Piaseczno | PASMO | Tygodnik PASSA | Tygodnik Południe |